OFERTA ARTYSTYCZNA

(ur. 1978) artysta wizualny, fotograf i dokumentalista, autor projektów i książek fotograficznych. Najważniejsze z nich to „Polska”, „Stocznia” i „Brama”. Dwa ostatnie ukazały się drukiem jako wysokonakładowe albumy fotograficzne. Od roku 2017 pracuje nad cyklem „Radunia” poświęconym naturalnemu i kulturowemu krajobrazowi Kaszub,z których pochodzi.

„Miałem szczęście dorastać we wspaniałym środowisku, pływać w czystych jeziorach, czasem spotykać nad swoją głową szybujące orły, zupełnie jak Indianie. Pomimo wielu negatywnych zmian wokół siebie (nas), nadal myślę o bliskim mi świecie w ten sam sposób, wierzę, że nie jest to straceńcze romantyczne myślenie, wiem, że mogę (możemy) naturze pomóc, aby mogła odetchnąć. Wiem też, że z każdą kolejną dekadą będzie to coraz trudniejsze zadanie. Postanowiłem się na tym skupić, uważam, że to mój naturalny kierunek, zakładam, że mogę być skuteczny we własnej skali oraz że sztuka jest dziedziną, która będzie mi w tym pomagać w przyszłości. Zakładam, że w pewnych obszarach można cofnąć czas i że można zwrócić kijem przysłowiową Wisłę, chciałbym takiego opamiętania”. – komentuje Artysta.

W ubiegłym roku Michał Szlaga zaprezentował nowy kierunek w swoim artystycznym myśleniu w pierwszej poświęconej regionowi pomorza wy-stawie pod szyldem „Raduni” (rzeki, nad którą się wychował i nad którą wciąż mieszka). Pierwsza odsłona miała miejsce latem 2023, w Nadbałtyckim Centrum Kultury, podczas pokazu MICHÔŁ SZLAGA Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk, zorganizowanym w ceglanym gotyckim kościele Świętego Jana, z którego przestrzenią nawiązał twórczy dialog. Zakładając, że co dwa lata, będzie prezentował nową odsłonę tego projektu, skupiając się na równoległym wielotorowym badaniu artystycznym interesujących go przestrzeni (natury, dziedzictw kultury, historii). Pracując z lasem, szuka śladów jego pierwotności. Większość dzisiejszego obszaru Polski była zalesiona w VIII – X wieku.

(ur.1993) ukończył studia na Instytucie Twórczej fotografii w Opawie (CZ). Jego prace były publikowane i wystawiane na całym świecie, zdobywając nagrody m.in. w USA, Polsce, Japonii, Chinach i we Włoszech. W roku 2024 zdobył główną nagrodę na Fotofestiwalu w Łodzi, Der Greif (DE), Circulations (FR) oraz Grand Press Photo(PL). Artysta wziął udział w wystawie grupowej Call and Echo with Roger Ballen, Centrum Fotografii w Lishui (CN). W 2024 roku w galerii sztuki współczesnej Fundacja Alina w Warszawie miała miejsce  premiera jego pierwszej książki fotograficznej In Praise of Shadow (RUST publishing), połączona z wystawą indywidualną. W swoich pracach łączy dokument z fotografią kreacyjną. Jego inspiracją są różne przejawy osobliwości przyrody jak i związane z nią mity oraz wierzenia.