Galeria Nizio

Galeria Nizio powstała w 2002 roku w kamienicy przy ul. Inżynierskiej 3 na warszawskiej Pradze-Północ. Założył ją Mirosław Nizio – architekt i kolekcjoner sztuki, właściciel działającej w tym samym budynku pracowni architektonicznej Nizio Design International i Fundacji Nizio, a także współzałożyciel Universum Teatru i Umysłu UTU.

Galeria koncentruje się na tworzeniu połączeń oraz realizacji szerokiego zakresu działań w dziedzinie sztuki. Łączy funkcje instytucji kultury, galerii sztuki oraz ośrodka edukacyjnego. Kuratoruje wystawy i projekty z dużym naciskiem na interdyscyplinarność oraz zacieranie granic w polu sztuki. Galeria stanowi platformę współpracy, edukacji i promocji sztuki, eksplorując niekonwencjonalne perspektywy i odważne wybory artystyczne.

Program galerii obejmuje wystawy uznanych artystów i artystek, cenionych za znaczenie ich dorobku, a także prezentacje osób twórczych młodego pokolenia. Przestrzeń galerii otwarta jest na różnorodne postawy artystyczne i formy twórczej ekspresji, w tym prace wykorzystujące innowacyjne technologie i różnorodne media.

Galeria Nizio działa na styku sztuki, architektury i działań społecznych, podkreślając znaczenie interdyscyplinarności. Dzięki różnorodności podejść kuratorskich prowadzi dialog z szerokim spektrum środowisk twórczych, tworząc przestrzeń wymiany międzypokoleniowej. Taka otwartość pozwala eksponować uniwersalne wartości sztuki i ich znaczenie w kontekście kulturowym.

O właścicielu Galerii Nizio

Mirosław Nizio studiował na wydziale architektury wnętrz i rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, na kierunku Interior Design. Własną działalność designerską rozpoczął w latach 90. XX w. w Nowym Jorku, gdzie zdobył szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Glenn Boyles Memorial Rendering And Design (w 1993 roku), Educational Foundation for the Design Industries in Interior Design (w 1998 roku). Jest architektem znanym głównie z projektów przestrzeni publicznych śliśle związanych z kulturą: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii.

Współtworzył i zrealizował wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest najczęściej odwiedzaną instytucją kulturalną w Polsce i za prace nad którym, w lipcu 2006 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Za wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Mirosław Nizio został uhonorowany w 2015 roku Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Działając na rynku amerykańskim i polskim, Mirosław Nizio opracował dziesiątki projektów architektury, architektury wnętrz, ekspozycji stałych i czasowych, rewitalizacji, obiektów rekreacyjnych, biur i rezydencji prywatnych. Na co dzień aktywnie poszukuje nowych artystycznych głosów w środowisku, które często decyduje się regularnie wspierać.