MUZEUM HOŁODOMORU W BUDOWIE. WYSTAWA O REALIZACJI NAJWIĘKSZEGO OBIEKTU MUZEALNEGO W EUROPIE ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ STARTUJE JUŻ 15 WRZEŚNIA

„Prawda o Wielkim Głodzie miała zarosnąć, miała zniknąć. Nie zniknęła. Naszym celem jest, by była w godny sposób rozgłaszana.” – mówił Mirosław Nizio, współautor koncepcji projektu Narodowego Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie. Projekt nie był dotąd prezentowany w Polsce. Po raz pierwszy będzie można obejrzeć go już 15 września, w dniu oficjalnego otwarcia wystawy w Galerii Nizio. Ekspozycję przygotowano z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy Hołodomoru, w ramach trwającej 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Muzeum Hołodomoru w Kijowie to jeden z najważniejszych i największych obiektów muzealnych powstających obecnie w Europie Środkowo-Wschodniej oraz największy projekt publiczny przygotowany przez polską pracownię architektoniczną poza granicami naszego kraju. Pracownia Nizio Design International przygotowała projekt budynku we współautorstwie z ukraińskim studiem Project Systems LTD, a projekt ekspozycji Muzeum we współautorstwie z firmą Haley Sharpe Design Ltd.

Na początku 2022 roku, prace nad budynkiem Muzeum Hołodomoru dobiegały końca. Finalizowana była również wstępna, artystyczna koncepcja wystawy stałej. Niestety, dalsze prace przerwała brutalna, rosyjska agresja na Ukrainę.

Póki powrót do kompleksowej pracy nad realizacją Muzeum nie jest możliwy, Fundacja Nizio i pracownia Nizio Design International zachęcają do przyjrzenia się procesowi twórczemu, zerknięcia za kulisy pracy artystycznej wokół Muzeum Hołodomoru. Prezentowana w Galerii Nizio  wystawa stanowi impresję na temat koncepcji całego kompleksu – przedstawia szkice, wizualizacje i fotografie realizowanego budynku Muzeum oraz inspiracje, idee i wstępne wizje artystyczne wystawy stałej.
Bieżące informacje o wystawie „Muzeum Hołodomoru w budowie”.

Wystawę zainicjuje dyskusja „Wielki Głód w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa”, która będzie poświęcona Hołodomorowi w architekturze, literaturze i filmie. W debacie w Galerii Nizio, która rozpocznie się w sobotę 17 września o 18:00, udział wezmą znani ukraińscy i polscy twórcy: pisarka i eseistka Oksana Zabużko, artystka i antropolożka kultury Lia Dostliewa oraz architekt Mirosław Nizio. Rozmowę poprowadzi reportażysta, Witold Szabłowski. Bieżące informacje o DEBACIE.


MUZEUM HOŁODOMORU W BUDOWIE
Wystawa w Galerii Nizio
ul. Inżynierska 3, Warszawa
15 września – 14 października 2022
Wystawę można zwiedzać w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godz.: 10:00-17:00

ORGANIZATOR
Fundacja Nizio

WSPÓŁORGANIZATORZY
Фонд Музею Голодомору, czyli Międzynarodowa Charytatywna Fundacja Muzeum Hołodomoru

Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie
Nizio Design International

PATRON HONOROWY
Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

PARTNERZY
Kolegium Europy Wschodniej
Dom Odbudowy Ukrainy

Wydarzenie odbywa się w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa realizowanych ze wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej

Pomoc w realizacji wystawy:
Dimension4
M-PROMOTION
Reklamoteka