„Chodząc Depczesz Polskę” Piotr Tadeusz Mosur

24 stycznia – 29 lutego 2020
Wernisaż wystawy: 23 stycznia 2020, godz. 19.00

Historie narodów rozpisane są na wielkie zespoły, bohaterskie postawy i czyny, odkrywcze idee, nośne hasła stanowiące motywy przewodnie dla periodyzacji dziejów. Stylistyka narracji narodowej charakteryzuje się wystawnością, zawiera w sobie zaskakujące zwroty akcji oraz malownicze sceny zbiorowe, które w polskiej historii znalazły się w tragicznym rozwiązaniu. „Chodząc depczesz Polskę” to bezpośrednie manifestowanie treści głęboko osadzonych w narodowym etosie, to wizualne cytaty określające polskość. Piotr Tadeusz Mosur sensacyjność historyczną Polski ujął w swoistych malarskich scenach grupowych, dosłownych komunikatach tekstowych, stosując jaskrawe kontrasty stylistyczne oraz malowniczość przedstawień. Umieszczone nad wszystkim przeskalowane hasło Chodząc depczesz Polskę scala wystawę i stanowi zobiektywizowaną perspektywę wyjściową całości.

Jak stoczyć walkę o nową mentalność Polaków nie zadeptując się wzajemnie?
W dobie roztapiania się twardych tożsamości, należałoby zadać pytanie: Co zrobić w sytuacji, gdy gniazdo, formujące się w narodowo rozumiany habitat, zmienia się w grajdoł? – Gniazdo robaczywe. Gniazdo, w którym uściełana trupami posadzka, wyklucza powstanie nowego, w miarę możliwości zdrowego życia. Co jeśli to zasada ogólnego okrucieństwa natury? Porównywalna do sposobu rozwijania się larw gąsieniczników. W ramach próby, uniknięcia zagrożeń, przezornie składających swoje jaja, w organizmach innych – zmarłych – gąsienic? Nawet jeśli to zasada naturalna, czy mamy prawo się na nią godzić?
– Piotr Tadeusz Mosur

Piotr Tadeusz Mosur (ur. 1990)
Absolwent wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2017). Obecnie doktorant macierzystej uczelni wraz z Piotrem Szymonem Mańczakiem prowadzi Galerię UL i szkołę rysunku Umiejętnik. Zajmuje się m.in. malarstwem, instalacją i podrabianiem. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą, m.in. „W Lesie Wiedeńskim Wciąż Szumią Drzewa” (Wystawa Indywidualna, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk 2016); „A la Flamande — Portret” (Galeria Propaganda, Warszawa 2017); „Świeża Krew” (Galeria Socato, Wrocław 2017); Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2017 (Legnica); „Gniazdo II” (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk 2018); „Wyspa 3.0 Uporczywy Performatyw (Poznań Art Week, Stary Browar, Poznań 2018); Laureat nagrody specjalnej na Ogólnopolskim Studenckim Konkursie Malarskim im. W. Fangora (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk 2015). Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach m.in. Barbary i Andrzeja Bonarskich. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Współorganizator:
Nizio Design International

Patronat Honorowy:
Ilona Soja- Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
Prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski, Rektor ASP w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Partnerzy:
Centrum Praskie Koneser, Galeria UL, OSA- Otwarte Studio Antyfaszystowskie / Open Anti-fascist Studio, Instytut Sztuki Wyspa, Praska Ferajna

Sponsorzy:
Restauracja ZONI, Dwór Sanna, Bistro WuWu

Patronat medialny:
Artinfo.pl, RadioPraga.pl

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.30
wstęp wolny

Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3 lok. 4, 03-410 Warszawa
www.nizio.com.pl / + 48 602 863 485

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/729822217513279/