Galeria Nizio oraz Bistro WuWu zapraszają na wystawę prac Janusza Kapusty

Finisaż wystawy: środa, 12 września, godz. 19:00
Wystawę można oglądać do 17 września 2018

W bistro WuWu można oglądać kilkanaście z ponad stu grafik Janusza Kapusty, które powstały w 2004 roku. Do ich stworzenia posłużyła artyście autorska technika, wykorzystująca modele, prototypy, ołówek i kredki, jak również narzędzia takie, jak kopiarka, skaner i komputer. Artysta nigdy nie nadał tytułów swoim pracom, ponieważ, jak mówi, są one „intymną rozmową z Kosmosem, Chaosem i przede wszystkim z K-dronem”. Grafiki Janusza Kapusty, które można oglądać w bistro WuWu są odzwierciedleniem matematycznych i filozoficznych zainteresowań artysty. Kapusta fascynuje się geometrią, ale równie dużą rolę odgrywa w jego pracach kolor. Wystawa prac Janusza Kapusty otwiera cykl wydarzeń artystycznych organizowanych wspólnie przez Galerię Nizio oraz bistro WuWu na terenie Centrum Praskiego Koneser. 12 września odbędzie się finisaż z udziałem artysty, który opowie o projekcie K-dronu po projekcji kilkuminutowego filmu.

– W 1985 roku odkryłem w Nowym Jorku nowy geometryczny kształt, który nazwałem K-dron. W odróżnieniu od prac przygotowywanych na potrzeby doktoratu na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w których chciałem pokazać jego obiektywną wyjątkowość i podstawowe właściwości K-dronu, kolekcja prezentowana na obecnej wystawie jest intymną, autorską zadumą nad jego bogactwem. Kształt ten był tylko pretekstem do stworzenia oryginalnych, wielopoziomowych obrazów. Są, w pewnym sensie, bardziej opowieścią o mnie i moim myśleniu, niż o kształcie samym w sobie. – mówi artysta.

Janusz Kapusta (ur. 1951)

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Podjął też studia z historii filozofii na Wydziale Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego). W 1981 roku zamieszkał w Nowym Jorku. Od tego czasu publikuje w m.in. „New York Timesie”, „Wall Street Journal”, „Graphis ” i „Washington Post”. Jego prace znajdują się w zbiorach prestiżowych muzeów i galerii na całym świecie, takich jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection i Muzeum Sztuki w Łodzi. W 1985 roku Janusz Kapusta wynalazł nową figurę geometryczną – jedenastościenną bryłę, której nadał nazwę K-dron. W 2000 roku artysta odkrył nieznane wcześniej podstawy złotego podziału. Swoje odkrycia Kapusta prezentował na konferencjach naukowych w Stanach Zjednoczonych i Polsce, a jego artykuły ukazały się w wielu matematycznych periodykach na całym świecie.

Organizatorzy: Bistro WuWu oraz Nizio Galeria
Partnerzy wydarzenia: Muzeum Polskiej Wódki, Centrum Praskie Koneser

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.30
wstęp wolny
Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3 lok. 4, 03-410 Warszawa
www.nizio.com.pl / + 48 602 863 485

link do wydarzenia FB: https://www.facebook.com/events/732846567053835/