Julita Malinowska “Hot moments”

9 października – 6 listopada 2015
10 października w godz. 11.00 – 19.00 zapraszamy na dzień otwarty w Galerii Nizio

Obrazy prezentowane na wystawie nie są ani prezentacją specjalnego zamkniętego cyklu, ani też wyborem najnowszych dzieł artystki. To świadoma selekcja prac, które powstawały w latach 2006–2014 – swoistych malarskich notatek, jakie artystka rejestrowała podczas licznych podróży. Hot moments to sceny obserwowane przy basenie, na plaży w Tajlandii czy w nepalskiej wiosce. Wszystkie zredukowane do pojedynczych kadrów, stanowiących punkt wyjścia dla kompozycji, opracowywanych najpierw w mniejszej skali, często przenoszonych na monumentalne formaty.

Artystka doskonale rozumie siłę działania wielkiego i małego formatu, który w istotny sposób przekłada się na odbiór jej dzieł. Wyizolowane kadry ujawniają to, co zwykle umyka naszym oczom i wydaje się ulotne. Zatrzymany czas, gest, ekspresja twarzy stają się definicją trwania, zmieniając to, co przypadkowe w indywidualne. Wyizolowanie kadru całkowicie zmienia pierwotny kontekst, pozostawiając widzom szerokie pole do interpretacji.

Tytuły prac nadawane przez artystkę nie są przypadkowe i często odsłaniają niewidoczną na pierwszy rzut oka inspirację (Sąd ostateczny, The Last Judgement) niekiedy przyjmują postać bardziej sugestywną, budującą napięcie (Erotyk). Malując artystka bazuje na zarejestrowanym przez siebie materiale filmowym, stworzonym podczas podróży. Filmy wielokrotnie przeglądane i analizowane klatka po klatce pozwalają autorce na wybranie takich wyizolowanych sekwencji ruchu, które przetworzone później w malarskie dzieło, w dyskretny sposób skierują uwagę widza na ukryty wymiar zdarzenia.

Julita Malinowska (ur. 1979)

Jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych w polskiej sztuce malarek młodego pokolenia. W 2013 roku Kompas Młodej Sztuki umieścił ją w czołówce najważniejszych młodych rodzimych artystów. Rok wcześniej obroniła doktorat na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała też na Uniwersytecie w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii i na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Malinowska to stypendystka Fundacji Pro Artibus w Finlandii i laureatka II miejsca w konkursie Samsung Art Master (2005). Jej prace prezentowane były na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Hiszpanii, USA, Austrii, Ukrainie i Finlandii.

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.30
wstęp wolny
Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3 lok. 4, 03-410 Warszawa
www.nizio.com.pl / + 48 602 863 485