Wystawa fotografii Wiktora Franko

11 grudnia 2014 – 28 lutego 2015

Wernisaż wystawy: 10 grudnia 2014, godz. 18:00

Jego fotografie to zarówno tradycyjne czarno-białe portrety, jak i abstrakcyjne i konceptualne prace. Karierę rozpoczynał od fotografowania muzyków jazzowych w Londynie. W swojej twórczości kielecki artysta sięga często po motywy literackie (cykl poświęcony powieściom Milana Kundery), widać w nich także silny wpływ surrealizmu i odrealnienia. Jest miłośnikiem klasycznych technik swojego zawodu – fotografuje polaroidem, średnioformatowym aparatem analogowym oraz lomo. Jego prace często określane są terminem „malarskie”. Efekt ten osiąga stosując specyficzne autorskie metody postprodukcji zdjęć. Jak sam twierdzi, najważniejsze dla niego w fotografii są: niepowtarzalna atmosfera, specyficzny nastrój oraz element zaskoczenia.
Wystawa jest zbiorem prac powstałych w kilku ostatnich latach. Wybór Galerii Nizio stanął na ekspozycję romantyzujących, efemerycznych portretów kobiet w ujęciu beauty i fashion ukazujących je przez pryzmat tajemniczości i sensualności. Wyselekcjonowane kadry Franko pozostawiają odbiorcy dozę niedopowiedzenia i ulotności wrażeń.
Zdjęcia Franko były wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach fotograficznych, w tym dwukrotnie na Viva Photo Awards. Wiktor jest autorem zdjęć promujących VIII i IX edycję Fashion Week Poland, a także plakatów na europejski konkurs dla projektantów mody Off Fashion. Przez wiele lat współpracował z magazynem Charaktery, na okładkach którego znalazło się wiele jego prac. Jego zdjęcia zdobią również okładki licznych książek oraz płyt polskich wykonawców.
Wiktor Franko (ur. 1983)

Ukończył filologię polską na Akademii Świętokrzyskiej, jednak swoje zawodowe życie postanowił związać z fotografią. Swoją pasję do tworzenia rozwijał w Londynie, gdzie zajmował się głównie fotografowaniem muzyków jazzowych. Specjalizuje się w zdjęciach zarówno artystycznych, jak i komercyjnych. Ma na swoim koncie wiele publikacji oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jego prace ukazują się regularnie w czasopismach fotograficznych czy modowych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Publikował między innymi w magazynach: Foto, Żurnal, iPress Magazine, brytyjskim Prism Magazine, włoskim Fashion World Magazine, brytyjskim Oppa Magazine, francuskim Cleptafire, islandzkim Reykjavik Boulevard Magazine, amerykańskim Papercut Magazine oraz chińskim Prime Magazine.

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00
wstęp wolny

Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3 lok. 4, 03-410 Warszawa
www.nizio.com.pl / + 48 602 863 485

link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/603548416439308/