Wystawa prac Borysa Makarego

21 maja — 21 lipca 2014
Wernisaż wystawy: 21 maja, godz. 19:00

Artysta kontynuując przygodę z fotografią mody, idzie w kierunku fotografii konceptualnej, kreacyjnej, będącej komentarzem do otaczającej rzeczywistości. Na pierwszym planie jego projektów przejawia się zainteresowanie naturą człowieka, przede wszystkim zmiennością i cielesnością kobiet. W swoich pracach stara się uchwycić i zdefiniować, czym jest kobiecość i sensualność. Nieustannie poszukuje ciekawych i nowatorskich metod obrazowania, stara się by były one nie tylko zróżnicowane i konceptualne, ale również by za ich pośrednictwem obnażyła się przed odbiorcą zagadkowa natura człowieka.
Eksperymentalny projekt „They were” sprowadza się w swojej formie do man-rayowskiego obrazowania rzeczywistości za pomocą negatywów, na których autor ręcznie malował znaki i cyfry symbolizujące charakter postaci przedstawionej na zdjęciu. Punktem wyjścia była numerologia, ukryte symbole, które miały coś powiedzieć o danej osobie, unikając dosłowności. Borys Makary pozostawia widzowi liczne niedomówienia oraz swobodę w odczytaniu znaczeń swoich prac.
Seria „Connection” to projekt prezentujący centralne fotografie kobiety, której subtelna cielesność zostaje zestawiona z surowym obrazem natury. W zdjęciach widać silne nawiązanie do tradycji romantyzmu, w tym do malarstwa Caspara Davida Friedricha, z jednoczesnym jego zanegowaniem, ponieważ fotografowana przez Makarego kobieta jest naga. Centralna postać na zdjęciach jest w pewnym wymiarze antyromantyczna.
Jak mówi autor: „Bardzo interesuje mnie relacja człowieka z naturą. W tym projekcie pokazuję ten związek, jednocześnie określając w pewien sposób kobietę”.
Seria „Forms” to interpretacja a zarazem dokumentacja prac Haliny Mrożek „Sculpt Couture” gdzie prosta, ascetyczna estetyka podkreślona zostaje przez geometrię form, wydobytych za pomocą umiejętnego operowania światłem. Ascetyczne fotografie to nie tylko ciekawa prezentacja prac Mrożek, ale kolejna próba zobrazowania zagadkowości kobiecej natury, pozostawiająca wiele niedopowiedzeń.
Borys Makary (ur. 1977)

Artysta wizualny zajmujący się sztuką konceptualną, kreacyjną, komentującą rzeczywistość. Do swoich działań wykorzystuje głównie fotografię, ale tworzy również instalacje. Coraz częściej sięga też po video. Obronił doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, którego promotorem był prof. Grzegorz Przyborek. Absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotografii mody uczył się u Milesa Aldridge’a oraz w International Center of Photography w Nowym Jorku. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą, m. in. na indywidualnej wystawie w paryskiej galerii Claude-Samuel, oraz na wystawie zbiorowej FOTOFEVER w Musee du Louvre oraz galerii NUE. Pokazywał również prace na indywidualnej wystawie w La Maison de la Photographie w Lille oraz zbiorowej wystawie w Lille Grand Palais. Uczestniczył w festiwalach WeArt w Barcelonie oraz Photo Independent w Los Angeles. Od 2012 roku otrzymał liczne nagrody na międzynarodowych konkursach fotograficznych w USA i w Europie, w tym medale na Prix de la Photographie Paris – zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Publikował na łamach wielu magazynów fotograficznych, w tym “Secret Behaviour” czy “contra doc!”.

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00
wstęp wolny
Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3 lok. 4, 03-410 Warszawa
www.nizio.com.pl / + 48 602 863 485